Terminu superfood użył po raz pierwszy Aaron Moss w czasopiśmie Nature Nutrition w 1998 roku. Nie ma jednak oficjalnej definicji naukowej, mówiącej czym jest super żywność, ale przyjmuje się, że to pożywienie zawierające wysoki poziom bardzo potrzebnych witamin i minerałów, substancji bioaktywnych, enzymów, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Może być również źródłem przeciwutleniaczy, czyli substancji, które chronią nasz organizm przed uszkodzeniem komórek, pomagają zapobiegać chorobom oraz posiadają właściwości lecznicze w przypadku raka, chorób serca, osteoporozy czy miażdżycy.
Właściwości super żywności spowodowały, że w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Dietetycy zapewniają, że dzięki niej będziemy mieć więcej energii, witalności i zdrowia. Poprawi nasze samopoczucie, uodporni na stres oraz usprawni myślenie. Należy pamiętać, że optymalna dieta to dieta dobrze zbilansowana, w której super żywność zajmuje ważne, ale nie wyłączne miejsce. Nie powinniśmy więc rezygnować ze zwykłego, nieprzetworzonego pożywienia, należy jedynie umiejętnie włączyć super żywność do naszego codziennego jadłospisu.
Niezwykle bogata w błonnik dynia ma niską zawartość kalorii i mnóstwo składników odżywczych, w tym potas, kwas pantotenowy, magnez, witaminę C i E. Jednak kluczowym elementem, który sprawia, że dynia jest zaliczana do superfoods jest jej unikalna kombinacja karotenoidów. Zawiera ona jedną z najbogatszych rezerw biologicznie dostępnych karotenoidów znanych człowiekowi. Pół szklanki dyni daje dwa razy więcej zalecanego dziennego spożycia alfa-karotenu i 100 procent zalecanej dziennej dawki beta-karotenu.
Karotenoidy to pomarańczowe, żółte lub czerwone związki rozpuszczalne w tłuszczach, które występują w różnych roślinach. Chronią je przed uszkodzeniem słonecznym i pomagają przyciągnąć owady do zapylenia. Do tej pory naukowcy zidentyfikowali około 600 karotenoidów, a ponad 50 z nich powszechnie występuje w naszej diecie. Nie wszystkie karotenoidy są jednak efektywnie absorbowane, gdyż tylko 34 stwierdzono obecnie w naszej krwi i mleku kobiecym.
Pokarmy bogate w karotenoidy zostały powiązane z działaniem prozdrowotnym. Zmniejszają ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, w tym płuc, okrężnicy, pęcherza moczowego, szyjki macicy, piersi i skóry. Beta-karoten obniża poziom złego cholesterolu, a więc zapobiega miażdżycy i chorobom serca. Zapewnia też prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza o zmierzchu oraz zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która jest główną przyczyną utraty wzroku w starszym wieku.
Mało które warzywo daje tak wielkie możliwości wykorzystania w kuchni jak dynia.Może być zarówno daniem głównym, deserem czy przystawką. Zrób z niej zupę krem, wykorzystaj jako farsz do pierożków lub użyj jako składnik ciasta.
Czosnek, mała i skromnie wyglądająca bylina, odgrywa ogromną rolę w wielu kuchniach świata. Trudno sobie wyobrazić bez niego włoskie, francuskie lub azjatyckiej potrawy. Jednak to nie jego właściwości smakowego, czynią go niezwykłym. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego znaczną rolę jako promotora zdrowia. Najnowsze ustalenia dotyczące mocy czosnku w walce z rakiem i chorobami układu sercowo-naczyniowego, jak również jego przeciwzapalne i przeciwwirusowe właściwości, dają mu miano super żywności.
Już w 2600 roku p.n.e. czosnek był używany przez Sumerów jako lekarstwo. Jako jedna z najstarszych roślin uprawnych świata, został uznany przez wczesne cywilizacje jako źródło siły i został nawet wspomniany w Biblii. Od wieków był ceniony w medycynie i stosowany do leczenia schorzeń takich jak miażdżyca, rak, zaburzenia immunologiczne, zapalenie stawów czy zaćma.
Jeden ząbek czosnku oferuje szeroką gamę związków prozdrowotnych w tym saponiny, fosfor, potas, cynk, selen, polifenole i argininy. Dodatkowo czosnek stanowi dobre źródło witaminy B6 i witaminy C oraz przeciwutleniaczy. Surowy, rozgnieciony czosnek przyłożony do rany, zabija rozmaite organizmy wywołujące infekcje. Niszczy także bakterie, nawet te odporne na standardowe antybiotyki. Likwiduje drobnoustroje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu. Zjadanie go może zabezpieczyć ścianki jelita przed bakterią, która sprzyja tworzeniu się większości wrzodów trawiennych. A z uwagi na to, że olejek eteryczny zawarty w czosnku jest wydzielany przez płuca, jest on także bardzo pożyteczny w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych.
Natka pietruszki jest nie tylko wyśmienitą przyprawą, ale też nośnikiem wielu cennych minerałów mających korzystny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim zawiera mnóstwo witaminy K, aż 574% dziennej wartości zalecanej. Witamina K wspiera wytrzymałość kości, ale ma też pewną rolę w leczeniu i zapobieganiu choroby Alzheimera, ograniczając uszkodzenie neuronów w mózgu.
Zawartość witaminy C w natce jest 3 razy większa niż w pomarańczach, a żelaza dwa razy większa niż w szpinaku. Żelazo ma zasadnicze znaczenie dla produkcji ważny elementów przenoszących tlen w czerwonych komórkach krwi. Natka jest też bogata w witaminę A, która pomaga w zapobiegać chorobom oczu takim jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej oraz w miedź, której organizm potrzebuje w codziennych procesach metabolicznych.
Z powodu dużej zawartości błonnika, pietruszka korzystnie wpływa też na nasz układ trawienny. Błonnik pomaga poruszać żywność przez przewód pokarmowy i kontroluje poziom cholesterolu we krwi. Jednocześnie natka wykazuje działanie moczopędne. Herbata z pietruszki jest tradycyjnym lekarstwem na kolkę, niestrawności i gazy w jelitach. Jako zioło i przyprawa do dań, pietruszka pomaga oczyścić krew i walczyć z rakiem. Jedzenie natki pietruszki jest obecnie uważane za doskonały sposób na detoksykację szkodliwych związków takich jak rtęć.
Natkę dodawaj do sałatek, past do pieczywa, dań z ryżu lub kaszy. Posypuj nią zupy, placki, omlety oraz kanapki. Możesz również spróbować prostego koktailu z natki, kiwi i pomarańczy.
Aronia zyskała dużą popularność wśród konsumentów dbających o zdrowie. Małe ciemne jagody są bogate w składniki odżywcze i antyoksydanty, takie jak witamina C oraz oferują wspaniałe korzyści zdrowotne dla tych, którzy chcą poprawić swoją witalność poprzez lepsze odżywianie.
Jedzenie większej ilości jagód, szczególnie aronii, jest jedną z najlepszych rad dla osób, które chcą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Zespół naukowców z Wydziału Żywienia i Nauk o Żywności na Uniwersytecie w Maryland poddał analizie ekstrakty bogatych w antocyjany winogron, borówek, czarnych jagód i aronii, które wykazały zdolności zwalczania raka jelita grubego. Wszystkie trzy ekstrakty hamują wzrost komórek nowotworowych, ale to ekstrakt z aronii był najsilniejszym inhibitorem.
Warto wspomnieć, że Aronia ma również najwyższe zdolności antyoksydacyjne wśród jagód i innych owoców ocenianych do tej pory. Uważa się, że przeciwutleniacze chronią przed wieloma chorobami zwyrodnieniowych, takimi jak rak czy choroby serca, a także spowalniają procesy starzenia. Są również ważnym składnikiem diety przeciwzmarszczkowej, ponieważ pomagają chronić skórę przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń środowiska, dymu tytoniowego, promieniowania ultrafioletowego słońca i innych czynników, które pobudzają organizm do produkcji wolnych rodników.
Świeże owoce aronii są powszechnie stosowane w sokach, dżemach, syropach i winach. Suszone owoce aronii, które są dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością, mogą być spożywane jako przekąska, dodawane do musli lub pieczonych babeczek i innych smakołyków.