Zwykle spoglądając na tłustą cerę, widzisz rozszerzone pory, niedoskonałości i błyszczącą powierzchnię. Odruchowo sięgasz więc po kosmetyki matujące, które sprawią, że Twoja skóra przestanie się nieestetycznie świecić oraz pomijasz kremy nawilżające. Nawilżanie jest jednak warunkiem posiadania zdrowej cery, bez względu jej typ. Pomijanie środka nawilżającego powoduje, że skóra rekompensuje sobie brak nawodnienia poprzez nadprodukcję łoju. Wybieraj lekką formułę, która nawilża, ale nie pozostawia na skórze tłustego filmu.
Włosy rosną średnio od 1 cm do 1,5 cm na miesiąc. Tempo ich wzrostu uwarunkowane jest przede wszystkim genetycznie. Również długość życia włosa u każdego człowieka jest inna, a co za tym idzie długość włosa jaką możemy uzyskać będzie inna u każdego z nas. Niestety proces ich wzrostu jest niezależny od nas. Podcinanie włosów nie spowoduje, że będą one szybciej rosły, ale sprawi, że unikniesz rozdwojonych końcówek. Raz nadłamany włos będzie niszczył się coraz bardziej. W efekcie długość uzyskana u nasady włosów przepadnie na ich końcach, gdyż wiele z nich pokruszy się i połamie. Skup się więc na zabezpieczaniu i ochronie końcówek. W przeciwnym razie końce zaczną się przerzedzać i kruszyć przez co będzie Ci się wydawać, że w ogóle nie rosną.
Po wystawieniu skóry na słońce początkowo następuje zwykle poprawa stanu skóry. Jednak przesuszona po opalaniu cera zaczyna wytwarzać więcej sebum, co powoduje powstawanie jeszcze większej ilości wyprysków niż dotychczas. Negatywnym aspektem wystawiania skóry trądzikowej na słońce są również przebarwienia posłoneczne. Skóra broni się przed promieniowaniem UV wytwarzając melaninę, a jeśli dodatkowo jest uszkodzona lub występuje w jej obrębie stan zapalny, bardzo łatwo o powstawanie przebarwień. Osoby o cerze trądzikowej, powinny rozsądnie korzystać ze słońca oraz używać kremu ochronnego, najlepiej o lekkiej, beztłuszczowej konsystencji.
Panuje powszechny pogląd, że aby nasza skóra była nawilżona, wystarczy pić duże ilości płynów. Niestety, to za mało. Ilość wypijanej wody nie ma żadnego wpływu na nawilżenie skóry i jej wygląd. Wnioski oparto na wynikach badań na ponad tysiąca kobiet. Te, które piły codziennie wodę wcale nie miały mniej problemów ze skórą . Przeprowadzono również badania, które porównywały zawartość wody w skórze suchej, normalnej i tłustej. One także nie wykazały statystycznie istotnych różnic. Badacze twierdzą, że suchość skóry jest w znacznym stopniu problemem zewnętrznym i tylko dbając o nią z zewnątrz, zapewnimy prawidłowy poziom nawilżenia. Właśnie dlatego stosowanie bogatych kremów ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie uczucia suchości cery poprzez nawilżenie i ochronę jej warstwy zewnętrznej.
Niedobór cynku powodujący białe plamy na paznokciach jest najczęstszym mitem, jeśli chodzi o paznokcie. Białe plamy są jednak powszechne i nieszkodliwe i nie wskazują na żadne specyficzne niedobory witamin. Najprawdopodobniej są oznaką wcześniejszego urazu płytki paznokciowej. Tak samo nieprawdziwy jest pogląd, że gdy tylko zacznie się usuwać skórki, będą rosły szybciej i w większej ilości. Wycinanie skórek nie ma wpływu na ich ilość, a tempo ich wzrostu zapisane jest w genach.